Campionatul European de Futsal. România, învinsă de principala favorită a turneului

Nicolae Gavrea

Portughezii au început foarte bine această partidă contând pentru grupa C şi au avut câteva acţiuni bune către poarta noastră, care au creat presiune pe jucătorii din echipa României.

Joăo Matos ratează poarta în min. 3, iar Toniţa a reuşit să salveze un şut spre poarta noastră. Portughezii au marcat în minutul 4 prin Pedro Gary, care a reluat în plasă o minge venită de la Ricardinho. Paulo Ferreira (România) ratează şi el poarta adversă în min.12, iar Robert Matei, deşi este ţinta faulturilor, va reuşi să îşi creeze câteva acţiuni în min. 13 şi 16, dar fără gol.
Pe finalul primei reprize, portughezii şi-au majorat avantajul prin golul înscris de Fábio Cecílio. În repriza secundă, românii au jucat mai precaut şi au avut ocazii la poarta adversă. Răducu l-a încercat pe portarul oaspete în min.28, iar Mimi Stoica trimite mingea în bară în min.29. România evoluează fără portar, varianta care poate să-i aducă şansa unui gol. Toniţa a intervenit salvator şi continuă pressingul portughez la poarta noastră. Robert Matei a scăpat de sub controlul lui Ricardinho şi în min.32 a trimis balonul în bară. În min. 35, Mimi Stoica reuşeşte să înscrie pentru 1- 2 după ce Cristi Matei a trimis şi el balonul în bară. Aici a intervenit timida galerie românească din tribunele Arenei Stozice, din Ljubljana.
Ne-am bucurat prematur, pentru că Ricardinho reuşeşte să speculeze o greşeală a jucătorilor noştri şi înscrie surprinzător, ducând scorul la 3-1 pentru portughezi şi apoi aceştia vor majora avantajul de pe tabelă la 4-1, prin golul înscris de Bruno Coelho, în min.37. Savio Valadares a încheiat partida trimiţând mingea în bară.
Portugalia: Bebe, Pedro Cary, Bruno Coelho, Joăo Matos, Ricardinho (căpitan echipă), André Sousa, Vítor Hugo, André Coelho, Tunha, Nilson Miguel, Fábio Cecílio, Márcio Moreira, Pany Varela, Tiago Brito, antrenor Jorge Braz.
România: Toni Toniţa, Florin Matei, Florin Ignat, Savio Valadares, Paulo Ferreira, Vlad Iancu, Marius Matei, Emil Răducu (căpitanul echipei), Octavian Cireş, Felipe Oliveira, Dumitru Stoica, László Szőcs, Adrian Pânzaru, antrenor Robert Lupu.
În următorul joc, programat astăzi, vineri, 2 februarie, echipa noastră va întâlni formaţia din Ucraina, pe care este obligată să o învingă pentru a obţine calificarea în următoarea manşă. În grupa D, Spania a terminat la egalitate 4- 4 cu Franţa.