Campionatul European de Futsal 2018

Marţi, au debutat pe Arena Stozice din Ljublijana întrecerile cei de a XI-a ediţii a Campionatului European de Futsal, competiţie care reuneşte 16 echipe printre care şi România. Primele partide disputate au oferit şi primele surprize, ambele jocuri încheindu-se la egalitate.

În primul joc contând pentru grupa A, Slovenia a încheiat la egalitate 2-2 (2-1) cu Serbia, golurile fiind marcate de Fetic (min.4) şi Vhrovec (min. 15) pentru sloveni respectiv Ramic (min.18) şi Tomic (min.40) pentru echipa din Serbia.
În grupa B, Rusia, una dintre pretendente la o medalie, a întâlnit Polonia. Jocul a fost echilibrat până în minutul 36, când Chishkala a reuşit să deschidă scorul pentru ruşi. Polonezii au dat o replică bună şi în ultimul minut al partidei au reuşit egalarea prin Kubik.
Aseară de la ora 19, România a jucat în compania Portugaliei, echipă considerată de către specialişti drept cea mai puternică de la acest turneu. Partida a contat pentru grupa C, iar mai târziu, după închiderea ediţei noastre, Spania a întâlnit Franţa într-o partidă contând pentru grupa D.
Astăzi, joi sunt programate partidele Polonia- Kazahstan (ora 19, ora Bucureştiului) şi Serbia-Italia (ora 21.45), iar pe 2 februarie, de la ora 19, Franţa întâlneşte echipa din Azerbaijan şi de la 21.45 România joacă cu Ucraina.