Campioana, calificată cu emoţii în semifinalele Cupei Liceelor BIG FM

CNS Cetate Deva, deţinătoarea titlului la Cupa Liceelor BIG FM, a avut emoţii pentru calificarea în penultimul act al acestei ediţii, trecând de Colegiul Tehnic „Transilvania” Deva după executarea loviturilor de departajare. În semifinale a ajuns şi gruparea debutantă, Colegiul Tehnic „Ovid Densuşianu” Călan, care a învins Colegiul Tehnic de Transport Feroviar „Anghel Saligny” Simeria.

Salvaţi de portar
Campionii au deschis scorul în prima semifinală, prin Toth (9), dar au fost egalaţi două minute mai târziu, graţie reuşitei lui Fiţ (11). La pauză, CNS Cetate a avut un avantaj minim, după golul lui Lupu (12), dar imediat după reluare, Mihalache (22) a readus echilibrul pe tabelă. CT „Transilvania” a avut şi un gol anulat, Fiţ înscriind direct dintr-o lovitură liberă indirectă, iar la final tabela arăta un scor egal, 2-2. La penaltiuri, Achimeţ, portarul celor de la CNS Cetate, a parat şuturile lui Mihalache şi Grosu, fiind învins doar de Fiţ. Dar campionii au punctat prin Lupu şi Boldor, Branea ratând, şi au obţinut accesul în semifinale.

Debutanta a produs surpriza
În penultimul act, CNS Cetate Deva va întâlni pe CT „Ovid Densuşianu” Călan. Debutantă în competiţie, trupa lui Karoly Gaşpari a învins cu 3-2 (0-1) pe CTTF „Anghel Saligny” Simeria, ocupanta locului 3 în ediţia trecută. Pentru învingători au marcat Ardelean (24, 26) şi Iacob (31), în timp ce pentru simerieni au înscris Buştan (17) şi Anucuţa (40). Astăzi se dispută celelalte două sferturi de finală, de la ora 14.00 urmând să se înfrunte Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara şi Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Deva, iar de la ora 15.00 se vor întâlni Colegiul Naţional Pedagogic „Regina Maria” Deva şi Colegiul Naţional „Decebal” Deva. (Ovidiu Mănăstire)