FlashSport

BREAKING NEWS: Deva trăieşte prin futsal! Autobergamo s-a calificat în elita Europei!

Ovidiu Mănăstire

Autobergamo Deva a reușit în această seară o performanţă extraordinară pentru sportul de echipă din România, calificându-se între cele mai bune 16 echipe ale futsalului european. Devenii au învins în meciul decisiv din grupa Main Round UEFA Futsal Cup, campioana Azerbaidjanului, Araz Nakhchivan, scor 6-3 (3-1).

Ajutor de la maltezi

Alb-vişiniii au primit înaintea meciului decisiv un ajutor important din partea celor de la Luxol St. Andrews, care au învins cu 5-2 (goluri Răducu, Vukovic, Autio, Penava, Despovic), pe FC Mostar SG (goluri Aladzic şi Hrkac). Astfel, devenii aveau nevoie de o victorie la orice scor în faţa azerilor pentru a reuşi calificarea în Elite Round din UEFA Futsal Cup.

Araz nu a mai dansat „samba”

Gruparea din Azerbaidjan, cu patru brazilieni naturalizaţi plus antrenorul din aceeaşi ţară, au dat primele emoţii în chiar primul minut după ce Bolinha a trimis peste poartă din careu. Vilela l-a pus şi el la încercare pe Toniţa, dar golul a căzut în cealaltă poartă. Florin Matei a recuperat o minge şi a marcat de la opt metri cu un şut plasat. Peste două minute oaspeţii au făcut linişte în Sala Sporturilor, Vilela aducând egalarea cu un şut puternic la colţul scurt. A urmat o perioadă de prudenţă în jocul gazdelor, care au acumulat destul de repede cinci greşeli de echipă, dar atmosfera a devenit incendiară după reuşita lui Florin Ignat, din minutul 18. Deveanul a marcat cu şpiţul de la 11 metri, lateral stânga, aducându-şi din nou echipa în avantaj. Azerii nu şi-au ieşit din starea de letargie şi au mai primit o lovitură înaintea pauzei. Florin Matei a realizat „dubla”, marcând simplu, din careu, după ce l-a driblat şi pe portarul Huseynli.

Un succes care aduce faimă sportului românesc

Partida părea jucată în minutul 24, când Adrian Pînzaru a venit excelent la colţul lung şi a reluat în plasă mingea centrată din corner de Florin Ignat. Oaspeţii au renunţat la portar şi Vilela a trimis în bara transversală pentru a doua oară în acest meci, dar golul relansării a fost unul controversat. Bolinha a şutat puternic, mingea a lovit bara transversală şi a căzut după linia porţii, conform arbitrului olandez Ibrahim El Jilali. Devenii au rezistat însă bine presiunii şi cu două minute înaintea finalului au alungat orice emoţie după ce Petrişor Toniţa a marcat din propriul careu în poarta goală. L-a imitat Florin Matei, care a realizat „hattrick-ul” cu un gol din jumătatea proprie, iar scorul final l-a stabilit Chovdarov, cu un vole de la nouă metri. Ultima reuşită a contat doar pentru statistici însă pentru că Autobergamo a învins cu 6-3 şi s-a calificat în Elite Round din UEFA Futsal Cup, unde au ajuns cele mai bune 16 echipe de club din Europa. O performanţă extraordinară pentru sportul devean, hunedorean şi românesc!

AUTOBERGAMO DEVA 6 (3)

Toniţa – Pînzaru, C. Matei (cpt), Obadă, Paulo Ferreira. Au mai jucat: F. Matei, Stoica, Csoma, Ignat, Tacot, Kovacs. Antrenor: Marcos Angulo

ARAZ NAKHCHIVAN  3 (1)

Huseynli – Bolinha, Bastos, Eduardo, Farzaliyev (cpt). Au mai jucat: Chovdarov, Baghirov, Vilela, Atayev. Antrenor: Alessio Da Silva

Arbitrii: Tomasz Frak (Polonia) – Ibrahim El Jilali

Au marcat: F. Matei (6, 19, 39), Ignat (18), Pînzaru (24), Toniţa (38) – Vilela (8), Bolinha (31), Chovdarov (39)