Boxerii hunedoreni, pe podium la campionatul naţional

Şcoala de box hunedoreană produce campioni pe bandă rulantă, sportivi ca Mihai Leu, James Chereji sau Cosmin Gîrleanu având urmaşi pe măsură. Astfel, trei pugilişti de la CSŞ Hunedoara au urcat recent pe podium la campionatul naţional de cadeţi desfăşurat la Brezoi (Vâlcea).

Un campion şi doi vicecampioni
Destinată boxerilor născuţi în anii 2003-2004, competiţia din judeţul Vâlcea a fost organizată de către CSŞ Rm. Vâlcea, Primăria oraşului Brezoi, Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Vâlcea, în colaborare cu Federaţia Română de Box, având 18 categorii de greutate. Pugiliştii de la CSŞ Hunedoara, antrenaţi de Ilie Captari, au urcat de trei ori pe podium, cucerind o medalie de aur şi două de argint. Astfel, Raul Sebastian Hanzi (foto) a cucerit medalia de aur şi a devenit campion naţional de cadeţi la categoria 36 de kilograme, Vlad Constantin Şchiopu s-a clasat pe locul 2 la categoria 34 de kilograme iar Darius Răzvan Cristea a ocupat aceeaşi poziţie la categoria 56 de kilograme. (O.Mănăstire)