Autobergamo şi-a fructificat doar pe jumătate avantajul terenului propriu

Autobergamo Deva şi United Galaţi au rămas egale în finala Ligii I de futsal şi după cele două partide jucate la Deva. Fiecare echipă a obţinut câte o victorie, 2-1 în primul meci pentru gălăţeni şi 6-2 pentru deveni în al doilea meci, titlul urmând să se decidă luni, 29 mai, pe malul Dunării.

Neinspiraţi în primul meci
Având şansa să închidă finala în cele două partide de pe teren propriu, Autobergamo a intrat încrezătoare în duelul al treilea al finalei, dar în ciuda presiunii la poarta lui Wellington, oaspeţii s-au apărat foarte bine. Mai mult, în minutul 11, Pânzaru a pierdut uşor o minge şi Crăciun, scăpat singur cu Iancu, nu a iertat. Gazdele au continuat să fie neinspirate la finalizare iar de cealaltă parte, United a fost aproape de 2-0 prin Moldoveanu şi Burdujel. Egalarea a survenit după o fază fixă, în minutul 22, Paulo Ferreira învingându-l pe Wellington din lovitură liberă. Din păcate pentru alb-vişinii, elanul lor ofensiv a fost fragmentat de desele întreruperi pentru unele accidentări şi simulări ale oaspeţilor iar United şi-a atins scopul în minutul 33, când Moldoveanu l-a învins din nou pe Iancu după ce Paulo Ferreira a pierdut uşor mingea. S-a încheiat 2-1 pentru oaspeţi, care puteau cuceri titlul cu încă o victorie în meciul de marţi,

Puşi în dificultate…
Devenii au început însă hotărâţi a doua partidă şi în minutul 5 au deschis scorul prin Nuno Coco, cu un şut de fineţe din careu. În minutul imediat următor, Crăciun a adus egalarea cu un şut din mijlocul careului după un triunghi de pase cu Al-Ioani şi Borges. Situaţia s-a complicat pentru gazde în minutul 16, când Pânzaru a fost eliminat pentru al doilea galben. În acelaşi minut, United a beneficiat de un penalti, la un henţ al lui Nuno Coco, Cojoc transformând cu siguranţă.

…s-au metamorfozat în bine
Însă din acel moment, Autobergamo s-a metamorfozat în bine. Ignat a adus egalarea în minutul 17, cu un şut din careu, iar în ultimele secunde ale reprizei, Ique a readus trupa gazdă în avantaj cu un şut din prima de la nouă metri. Partea secundă a debutat furtunos, cu trei şuturi trimise în bară de Moldoveanu (22), Burdujel (23) şi Cesar (27) dar golul a căzut cu cinci minute înainte de final. Florin Matei a driblat doi adversari, între care şi pe portarul Păduraru, şi a trimis plasat în poarta goală. United a renunţat la portar dar a fost taxată de Nuno Coco, care a marcat din propriul careu în poarta părăsită iar ultimul cuvânt l-a avut Florin Ignat, care a înscris simplu, după pasa lui Ique. Victoria deveană a amânat decizia în privinţa titlului de campioană, duelul care va decide câştigătoarea urmând să se joace luni, pe terenul lui United Galaţi.

AUTOBERGAMO DEVA 6 (3)
Toniţa – C. Matei (cpt.), Pânzaru, Ignat, F. Matei. Au mai jucat: Nuno Coco, Paulo Ferreira, Obadă, Tacot, Ique, Cesar, Drăgoiu. Antrenor: Florin Ignat
UNITED GALAŢI 2 (2)
Păduraru – Burdujel, Laşcu, Cireş, Moldoveanu. Au mai jucat: Cojoc, Al-Ioani, Borges, Crăciun. Antrenor: David Asandei
Arbitrii: Bogdan Sorescu (Piteşti) – Gabriel Gherman (Bucureşti)
Au marcat: Nuno Coco (5, 38), Ignat (17, 40), Ique (20), F. Matei (35) – Crăciun (6), Cojoc (16 – penalti)
Cartonaş roşu: Pânzaru (16)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 1.000
În al treilea meci: Autobergamo – United 1-2 (Paulo Ferreira 22 – Crăciun 11, Moldoveanu 33)