Autobergamo pierde primul meci al finalei Ligii I de futsal

Ovidiu Mănăstire

Trupa antrenată de Florin Ignat a cedat în prima înfruntare a finalei play-off-ului Ligii I de futsal, pierzând cu 2-4, după executarea loviturilor de departajare, în faţa lui United Galaţi. Devenii „s-au lovit” de un Wellington în zi mare, portarul gazdelor fiind providenţial atât în timpul jocului cât şi la loteria penaltiurilor.

Wellington, în zi mare
Gazdele au început partida mai bine şi au deschis scorul după mai puţin de trei minute de joc. Căpitanul Viorel Cojoc a găsit un culoar şi a şutat de la 15 metri iar Iancu, mascat, nu a văzut mingea care a intrat în poartă. Autobergamo a început cursa după egalare dar în poarta gălăţeană, Wellington a făcut minuni. Brazilianul lui United l-a blocat de Nuno Coco de două ori, odată chiar din careu, apărând şi şuturile lui Cristi Matei sau Ique.

Au egalat în superioritate
Partea secundă s-a jucat după acelaşi scenariu, cu devenii atacând furibund însă cei care au punctat au fost gazdele, prin Cireş. Arbitrii au anulat reuşita lui United pentru o problemă cu cronometrul sălii şi devenii au scăpat de o situaţie dificilă. Wellington a continuat să pareze tot ce a fost pe poartă dar nu a mai avut ce face în minutul 39, când Cristi Matei a finalizat cu poarta goală o combinaţie în trei la care au mai participat Florin Matei şi Nuno Coco, într-un moment în care Autobergamo renunţase la portar.

Gazdele au avut „nervii mai tari” la punctul cu var
În prelungiri nu s-a mai înscris astfel că s-a trecut la departajarea prin lovituri de pedeapsă. Din nou, brazilianul din poarta gazdă a fost providenţial, parând şutul lui Cristi Matei iar gălăţenii Laşcu, Cojoc şi Al-Ioani l-au învins pe Toniţa pentru prima victorie din finala Ligii I de futsal. Azi, de la ora 18.00, se joacă a doua partidă, tot la Galaţi, după aceea seria urmând să se mute la Deva, peste o săptămână.