Autobergamo a remizat, din nou, dramatic, cu United Galaţi

Campioana României la futsal a înregistrat a treia remiză din acest sezon al Ligii I, scor 4-4, fiind egalată de United Galaţi cu 13 secunde înaintea finalului de partidă. Alb-vişiniii au ratat victoria după un scenariu asemănător cu duelurile cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc şi Informatica Timişoara, dar momentan rămân liderii clasamentului.

Au trecut peste oboseală
Revenită din Spania după meciurile din Elite Round UEFA Futsal Cup, Autobergamo a fost nevoită să joace derbiul cu United Galaţi la mai puţin de 72 de ore de la aterizarea în ţară. În ciuda oboselii, devenii au reuşit să deschidă scorul în duelul din Sala Sporturilor prin Florin Matei. Acesta a catapultat balonul în plasă de la nouă metri, cu un vole năprasnic, după cornerul executat de Pînzaru. Oaspeţii au revenit însă şase minute mai târziu şi au egalat prin Laşcu, care a marcat simplu, din careu, după pasa lui Burdujel. Prima repriză s-a încheiat însă în avantajul gazdelor, Florin Matei transformând un penalti obţinut de Florin Ignat la duelul cu Wellington.

Final interzis cardiacilor
Partea secundă a fost una de un dramatism mai rar întâlnit, în special în ultimele şase minute. Gazdele au avut prima şansă să se desprindă decisiv după ce, în minutul 28, Covaci a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Însă nu au marcat în cele două minute de superioritate iar apoi soarta s-a întors împotriva lor cu efect de bumerang. Florin Ignat a văzut şi el cartonaşul roşu, în minutul 32, dar nici United nu a reuşit să-şi fructifice superioritatea. Totuşi, vicecampioana a egalat după o reuşită senzaţională a lui Laşcu, şut în vinclu de la 12 metri. Mai mult, peste două minute, trupa lui Cosmin Gherman a intrat în avantaj, Varela înscriind simplu în urma unui contraatac. Gazdele au renunţat la portar şi au reuşit egalarea prin Csoma, care a marcat de pe linia porţii după pasa lui Florin Matei. Acelaşi Csoma a readus pe Autobergamo în avantaj, cu un minut înaintea finalului, marcând după o combinaţie plecată de la Florin Matei şi continuată de Cristi Matei. Însă, cu 13 secunde înaintea finalului, Octavian Cireş a egalat din pasa lui Burdujel, iar Autobergamo a ratat pentru a treia oară victoria în acest sezon, la fel de dramatic ca şi contra Odorheiului sau Timişoarei. Devenii au rămas lideri, dar pot pierde această poziţie dacă Informatica se va impune în restanţa cu United.
AUTOBERGAMO DEVA 4 (2)
Toniţa – Pînzaru, C. Matei, F. Matei, Paulo Ferreira. Au mai jucat: Obadă, Ignat, Stoica, Csoma, Tacot. Antrenor: Florin Ignat
UNITED GALAŢI 4 (1)
Wellington – Burdujel, Laşcu, Varela, Borges. Au mai jucat: Cojoc (cpt.), Covaci, Cireş, Crăciun, Tudose, Apostol. Antrenor: Cosmin Gherman
Arbitrii: Gabriel Gherman (Bucureşti) – Dan Curta (Tg. Mureş)
Au marcat: F. Matei (7, 18 – penalti), Csoma (38, 39) – Laşcu (13, 34), Varela (36), Cireş (40)
Cartonaşe roşii: Covaci (28) – Ignat (32)