Autobergamo a pierdut şi cel de-al treilea meci din Elite Round

După ce a ţinut piept celor două forţe ale futsalului european, Kairat Almaty şi Inter Movistar, pierzând onorabil, Autobergamo Deva a fost învinsă şi în cea de-a treia partidă jucată la Torrejon de Ardoz, după ce a cedat cu 5-8 în faţa vicecampioanei Portugaliei, Braga.

Două reprize diferite
Campioana României îşi putea asigura locul 3 în grupă cu o remiză în ultimul meci, în care a întâlnit pe Braga, având în vedere că trupa portugheză pierduse mai drastic partidele cu favoritele grupei. Devenii au început bine şi au deschis scorul în minutul 9, prin Pînzaru, dar portughezii au egalat în minutul 12, Machado fiind autorul golului. Totuşi, cu şase secunde înaintea finalului primei reprize, Paulo Ferreira a readus trupa deveană în avantaj, 2-1 fiind şi scorul pauzei. Partea secundă a aparţinut însă echipei lusitane, care în primele cinci minute a punctat de trei ori, prin Machado, Cintra şi Ruan, aceştia ducând scorul la 4-2. Lopes a făcut 5-2, la acest rezultat devenii având o răbufnire de orgoliu şi au punctat de două ori în decurs de 23 de secunde, prin Cristi Matei şi Obadă. Însă, Braga a continuat să controleze meciul, punctând de alte trei ori, prin Machado, Cintra şi Marinho. Scorul final, 8-5, a fost stabilit de Paulo Ferreira, în ultimul minut de joc, internaţionalul român transformând o lovitură de la 10 metri.

Inter Movistar a câştigat grupa
Astfel, campioana României a ocupat locul 4 în grupă şi s-a clasat pe locul 15 în acest sezon de UEFA Futsal Cup. Grupa din Spania a fost adjudecată de Inter Movistar, care a învins în meciul decisiv de calificare în Final Four pe Kairat Almaty, scor 5-3. Alături de campioana Europei, în Final-Four s-au mai calificat Barcelona, Sporting Lisabona şi ETO Gyor, ultima fiind surpriza din Elite Round.

Revin în Liga I cu un derbi, dar fără Marcos Angulo
Devenii nu vor sta prea mult în repaus după extenuantele meciuri europene, urmând să revină în competiţia internă chiar cu un derbi. Astfel, joi, 30 noiembrie, de la ora 18.00, alb-vişiniii vor întâlni la Sala Sporturilor pe vicecampioana United Galaţi. Autobergamo este în acest moment lideră în Liga I, la egalitate de puncte cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc iar United Galaţi ocupă locul 4. La acest meci, devenii nu îl vor mai avea pe bancă pe Marcos Angulo, care, odată cu participarea europeană a campionilor României, şi-a încheiat contractul cu gruparea alb-vişinie. „Jucătorii români aveau nevoie de o astfel de competiţie, foarte puternică, în care au demonstrat şi au arătat tuturor că se pot lupta cu orice echipă. Sunt foarte mândru de ei şi cred că toată România ar trebui să fie mândră de ei!”, a fost ultima declaraţie a lui Marcos Angulo în calitate de antrenor al grupării devene. (Ovidiu Mănăstire)