Autobergamo a făcut un prim pas spre semifinalele Ligii I de futsal

Gruparea deveană a început cu dreptul play-off-ul Ligii I de futsal, învingând clar, scor 5-0 (2-0), pe CSMS Poli Iaşi, în primul meci al sferturilor de finală. Trupa lui Florin Ignat a jucat ca o adevărată campioană, nedând nici o şansă unei trupe ce i-a pus destule probleme în sezonul regulat.

Cu internaţionalii români la timonă
Cu tot lotul avut la dispoziţie, Autobergamo a început lansat partida din Moldova şi Florin Matei a deschis scorul după mai puţin de două minute de joc. Internaţionalul devean a interceptat o minge la centrul terenului şi a şutat de la nouă metri la colţul lung. Peste nouă minute, un alt internaţional român, Paulo Ferreira, a majorat diferenţa, şutând năprasnic de la 12 metri, după o aşezare ideală a lui Florin Matei, iar scorul pauzei a fost 2-0 pentru alb-vişinii.

Meci decis în debutul părţii secunde
În primele două minute ale părţii secunde, soarta partidei a fost decisă. Mai întâi, Nuno Coco a ridicat diferenţa la trei goluri, punctând cu un şut din unghi iar apoi, Florin Matei a realizat „dubla”, cu o execuţie sub bară de la 12 metri. Scorul final a fost stabilit de Nuno Coco, în ultimul minut de joc, cu un şut puternic de la 15 metri. Astfel, cu succesul de la Iaşi, Autobergamo a făcut un pas uriaş spre semifinalele play-off-ului Ligii I, urmând să joace a doua partidă din sferturi, contra moldovenilor, duminică, de la ora 18.00. Un succes le va aduce alb-vişiniilor calificarea în penultimul act iar o nedorită înfrângere ar prelungi suspansul până luni, când s-ar disputa al treilea meci. (Ovidiu Mănăstire)