Autobergamo a egalat situaţia în finala Ligii I

Gruparea deveană de futsal şi-a luat revanşa după înfrângerea din primul meci al finalei play-off-ului Ligii I, învingând pe United în a doua înfruntare de la Galaţi, scor 5-3. Lupta pentru titlu se va muta la Deva, la începutul săptămânii viitoare, alb-vişiniii având şansa să încheie ultimul act dacă obţin două victorii luni şi marţi.

Start bun pentru gazde
Eşecul de la penaltiuri din prima partidă i-a îndârjit pe deveni, care au intrat mai motivaţi în a doua înfruntare. Însă, dorinţa prea mare de victorie i-a făcut să neglijeze apărarea şi gazdele au avut prima ocazie, în minutul 6, când căpitanul Cojoc a şutat pe lângă poartă din poziţie de singur cu portarul, după ce Cesar pierduse uşor mingea. Peste un minut, United a reuşit deschiderea scorului, prin Laşcu, care a şutat plasat, iar mingea a intrat în poartă printre Iancu şi Ignat, ajutată şi de o deviere. Alb-vişiniilor le-a trecut „glonţul pe la ureche” două minute mai târziu, când Cireş a şutat în bară, după un contraatac şi o pasă primită de la Moldoveanu.

Nuno Coco a ieşit la rampă
În loc să fie 2-0, s-a făcut însă 1-1, Autobergamo recuperând rapid mingea iar Obadă l-a servit ideal pe Nuno Coco, acesta înscriind din alunecare cu un şut plasat. Acelaşi Nuno Coco a creat faza golului doi devean, după ce l-a driblat pe Wellington şi i-a pasat ideal lui Paulo Ferreira, care a marcat de la opt metri. Prima repriză s-a încheiat însă la egalitate, devenii comiţând a şasea greşeală de echipă iar Laşcu a realizat „dubla” din lovitură de la 10 metri.

Succes care poate aduce titlul
În partea secundă, ambele formaţii au intrat mai prudent, dar jocul s-a încins în ultimele şapte minute. Mai întâi, gazdele au trecut din nou în avantaj, printr-un autogol semnat de Florin Ignat, dar peste trei minute, Nuno Coco a restabilit egalitatea, cu un şut la colţul scurt, într-o perioadă în care Autobergamo evolua cu cinci jucători de câmp. Portughezul a fost în zi de graţie, servindu-l ideal pe Florin Matei, iar internaţionalul român şi-a adus echipa în avantaj cu un şut în vinclu de la nouă metri. Gazdele au renunţat în final şi ele dar de marcat au marcat tot devenii, Paulo Ferreira înscriind din propriul careu cu poarta goală, în ultimele secunde de joc. Trupa deveană a obţinut o victorie importantă care îi dă şansa să închidă finala în cele două partide de la Deva, acestea urmând să se joace luni şi marţi, de la ora 18.00. Cu două victorii, Autobergamo Deva va redeveni campioana României la futsal după trei ani.
UNITED GALAŢI 3 (2)
Wellington – Burdujel, Moldoveanu, Laşcu, Cireş. Au mai jucat: Cojoc (cpt.), Kailon, Al-Ioani, Tudose, Crăciun. Antrenor: David Asandei
AUTOBERGAMO DEVA 5 (2)
Iancu – Tacot, C. Matei (cpt.), Nuno Coco, Obadă. Au mai jucat: Toniţa – F. Matei, Ignat, Paulo Ferreira, Cesar. Antrenor: Florin Ignat
Arbitrii: Daniel Decă (Brăila) – Vlad Ciobanu (Iaşi)
Au marcat: Laşcu (7, 17 – lov. de la 10 metri), Ignat (33 – autogol) – Nuno Coco (9, 36), Paulo Ferreira (14, 40), F. Matei (37)