Autobergamo a dat o lecţie de futsal pe terenul vicecampioanei

Deţinătoarea titlului în Liga I de futsal şi totodată a poziţiei de lider în acest sezon a mai demonstrat încă o dată că e echipa numărul unu în acest sport în România, învingând clar pe terenul vicecampioanei United Galaţi, scor 6-2. Marcos Angulo i-a dat o lecţie de tactică lui Cosmin Gherman iar alb-vişiniii au ştiut să profite de momentele cheie ale meciului.

Inspiraţia lui Marcos Angulo
Cum era de aşteptat, prima reeditare a finalei din sezonul trecut a debutat sub semnul echilibrului. Deşi faţă de duelurile de acum câteva luni ambele formaţii veneau cu bănci tehnice schimbate, încrâncenarea a fost cuvântul de ordine în derbiul de la Galaţi. De altfel, jocul agresiv al devenilor i-a făcut pe aceştia să comită cinci greşeli de echipă în mai puţin de 15 minute. Marcos Angulo a dat însă prima dovadă de inspiraţie şi, sesizând pericolul, a riscat, adoptând jocul fără portar. Mutarea a avut efect şi Florin Ignat a deschis scorul, cu un şut din unghi, pe sub Wellington. Finalul primei părţi a găsit-o pe United în atac şi după ce Toniţa a salvat în faţa lui Burdujel şi Laşcu, Borges nu a mai iertat, egalând în ultimul minut de joc, după pasa lui Varela.

Pragmatismul şi şansa au decis partida
Oaspeţii au revenit din nou la conducere, în al doilea minut al primei părţi, Csoma marcând cu un şut plasat după o intercepţie a lui Obadă. Borges l-a pus din nou la încercare pe Toniţa cu un şut puternic iar apoi a realizat „dubla” din pasa aceluiaşi Varela. Momentul bun al gălăţenilor se putea solda cu un nou gol, dar Mimi Stoica, în postură de portar, a salvat o minge trimisă din propriul careu de Wellington. În schimb, pe contraatac, Obadă nu a iertat, finalizând cu „sânge rece” o lansare a lui Pînzaru. Autobergamo a decis meciul în minutul 35, după o fază în care a beneficiat şi de şansă. Welington a salvat două şuturi consecutive, mingea a lovit bara laterală şi Csoma, aflat pe linia porţii, a introdus-o în plasă. La acest scor şi United a renunţat la portar, dar a fost taxată de Paulo Ferreira, care a marcat din propriul careu în poarta goală iar „cireaşa de pe tort” a pus-o Florin Matei, internaţionalul român finalizând din careu o pasă a lui Obadă. Autobergamo are un debut de sezon excelent cu maximum de puncte după trei runde şi aşteaptă cu încredere duelurile din UEFA Futsal Cup, ce vor avea loc în trei săptămâni.
UNITED GALAŢI 2 (1)
Wellington – Burdujel, Laşcu, Cireş, Covaci. Au mai jucat: Varela, Borges Apostol, Crăciun, Cojoc (cpt.), Nica, Crişan. Antrenor: Cosmin Gherman
AUTOBERGAMO DEVA 6 (1)
Toniţa – C. Matei (cpt.), F. Matei, Obadă, Paulo Ferreira. Au mai jucat: Ignat, Stoica, Csoma, Tacot, Pînzaru. Antrenor: Marcos Angulo
Arbitrii: Bogdan Sorescu (Piteşti) – Gabriel Gherman (Bucureşti)
Au marcat: Borges (20, 25) – Ignat (15), Csoma (22, 35), Obadă (30), Paulo Ferreira (36), F. Matei (39) (Ovidiu Mănăstire)

Sursa foto: Sportul Ilustrat