Au onoare şi la nivel internaţional

11 x1autobergamo-cityus-680x365-300x161Ciprian Marinuţ

FC Deva, campioana României la futsal, a ieşit cu fruntea sus după primele confruntări susţinute în „UEFA Futsal Cup”, competiţia de elită a cluburilor din Europa. „Vişiniii” s-au clasat pe locul trei în grupa a III-a a turului principal, disputată la Moscova, având o victorie şi două înfrângeri onorabile. FC Deva a dispus cu 4-2, ieri, de Alumnus Zagreb (campioana Croaţiei), după ce anterior, pierduse cu Dina Moscova (campioana Rusiei) şi FC Charleroi (campioana Belgiei).

Meci halucinant
FC Deva a confirmat în ultimul meci disputat la Moscova că prestaţia bună din partidele pierdute în faţa favoritelor grupelor (2-4 cu Dina Moscova şi 2-3 cu Charleroi) nu a fost întâmplătoare. Fără golgheterul Robert Matei, dar cu o tonă de ambiţie şi mult spirit de echipă, trupa deveană a reuşit un meci superb, răsplătit cu o victorie meritată în faţa croaţilor de la Alumnus Zagreb. Meciul a avut un scenariu nebun, colorat cu o eliminare, şi două răsturnări de scor. A fost 1-0 pentru deveni, apoi s-a făcut 2-1 pentru croaţi, pentru ca la final, scorul să devină 4-2 pentru FC Deva, după o triplă a lui Marius Matei, fratele liderului absent.
Cea mai mare ocazie a primei reprize, încheiate la egalitate scor 0-0, le-a aparţinut devenilor, în minutul şase, când Andrei Munteanu a ţintit bara. FC Deva a început cu tupeu repriza secundă, iar Peric (Alumnus) a fost eliminat în minutul 24.08. FC Deva a profitat de omul în plus şi a deschis scorul prin căpitanul Adrian Moţ (min. 25.40). După gol, s-a jucat din nou cinci contra cinci, iar croaţii au reuşit răsturnarea scorului. Jurlina (min. 28:47) a ţintit întâi bara, apoi a reuşit egalarea în minutul 29:53. FC Deva a acuzat şocul, iar Penava (min. 34:45) a marcat şi scorul a devenit 1-2. Finalul a fost însă incendiar, iar FC Deva a fost la putere, demonstrând o forţă incredibilă de a reveni şi a lupta până la capăt. Tonul redresării l-a dat Marius Matei, care a egalat, 2-2, în minutul 38:53. Acelaşi jucător a marcat peste nici 30 de secunde (minutul 39:14) golul de 3-2. În fine, în minutul 39:55, Marius Matei a reuşit tripla, după ce a transformat o lovitură de penalitate, acordată pentru şase faulturi acumulate de croaţi, iar scorul final a fost de 4-2  pentru deveni.

Rezultatele turneului de la Moscova
joi, 2 octombrie: Futsal Team Charleroi (Belgia) – Alumnus Zagreb (Croaţia) 4-2; Dina Moscova (Rusia) – FC Deva (România) 4-2; vineri, 3 octombrie: FC Deva – Futsal Team Charleroi 2-3; Dina Moscova – Alumnus Zagreb 8-3; duminică, 5 octombrie: ora 12.00: Alumnus Zagreb – FC Deva 2-4: Futsal Team Charleroi – Dina Moscova 1-5.
Clasamentul: 1. Dina Moscova – 9 puncte (+11); 2. Futsal Team Charleroi – 6 puncte (-1); 3. FC Deva – 3 puncte (-1); 4. Alumnus Zagreb – 0 puncte (-9).