Atleţii din judeţ au cucerit şapte medalii la campionatul naţional

Atleţii legitimaţi la cluburile hunedorene au urcat de şapte ori pe podium în finala campionatului naţional de seniori şi tineret, desfăşurat la Piteşti. Cele mai bune performanţe le-au realizat Andrei Deliu şi Claudia Florea, ambii de la SCM Deva, cei doi devenind campioni naţionali.

Victorie lejeră pentru Andrei Deliu
Respectându-şi statutul de favorit, Andrei Deliu a câştigat lejer proba de săritura cu prăjina din cadrul finalei campionatului naţional de seniori şi tineret. Atletul de la SCM Deva a reuşit din primele încercări să sară peste ştacheta înălţată pe rând la 4,60 metri, 4,80 metri şi 5,00 metri. Apoi a avut trei încercări nereuşite la 5,10 metri, dar cu rezultatul de 5,00 metri a devenit campion naţional, fiind urmat de Valentin Stanciu şi Bogdan Popa (ambii de la Rapid Bucureşti).

Claudia Florea, campioană naţională de tineret
O performanţă deosebită a reuşit şi Claudia Florea, în proba de 800 de metri. Cu timpul de 2 minute, 10 secunde şi 33 de sutimi, semifondista de la SCM Deva s-a clasat pe locul 4, după Claudia Bobocea, Florina Pierdevară (ambele de la CSA Steaua) şi Lenuţa Simiuc (CS Ştiinţa Municipal). Atleta originară din Ghelari s-a impus însă la categoria tineret, unde a devenit campioană naţională, fiind urmată de Cristina Bălan (CS Athletics Timişoara) şi Diana Bogoş (LPS Vaslui).
Celelalte cinci medalii hunedorene au fost cucerite de către Denisa Bota (CNS Cetate Deva), care s-a clasat pe locul 8 la 10.000 de metri, dar şi-a adjudecat medalia de argint la tineret; Antonia Irimia (SCM Deva) – medalie de bronz la seniori şi de argint la tineret în proba de săritura cu prăjina; Cătălina Petrescu (CNS Cetate Deva) – medalie de bronz la tineret în proba de săritura cu prăjina şi Bogdan Şitoianu (CNS Cetate Deva) – medalie de bronz la tineret în proba de săritura în lungime. (Ovidiu Mănăstire)