Atleţi hunedoreni, medaliaţi la Campionatul Naţional de Atletism pentru juniori 2

Federaţia Română de Atletism a organizat la finalul săptămânii trecute, la Bucureşti, în sala din Complexul „Lia Manoliu“ etapa finală a Campionatului Naţional de atletism pentru juniori 2 la care au fost prezenţi un număr record de participanţi, 433 de sportivi, reprezentând 100 de cluburi şi asociaţii din ţară. Ca de fiecare dată, aceste întreceri au fost palpitante şi spectaculoase, lupta pentru locurile de pe podiumul de premiere fiind aprigă la toate probele.
Atleţii din judeţul Hunedoara au înregistrat rezultate bune, aşteptate, ceea ce confirmă că această disciplină sportivă rămâne în topul celor mai apreciate din judeţul nostru.
Nicolae Rareş Maier, legitimat la CNS Cetate Deva, pregătit de prof. Mihai Luca (în foto), a câştigat la această etapă finală medalia de aur în proba de triplusalt, cu o săritură care a măsurat 14,08 m şi s-a clasat pe locul VII la lungime, cu o săritură de 6,25 m.
Antonia Bianca Vărzaru (SCM Deva) a participat în proba de săritura cu prăjina şi a câştigat, surprinzător, locul I şi medalia de aur, cu o performanţă care a măsurat 3,10 m. Este un început bun pentru tânăra atletă din municipiul de sub Cetate.
Georgiana Timu (CNS Cetate Deva, antrenor Nicolae Alexe) a reuşit o bună performanţă cucerind două medalii la această ediţie a campionatului naţional: o medalie de argint, clasându-se pe locul II în proba de săritura în lungime, cu un salt măsurând 5,56 m şi o medalie de bronz, pentru locul III la triplusalt, cu o săritură de 11,93 m.
În fine, ştafeta feminină de la CSS Hunedoara (alcătuită din Sarah Scurtu, Andrada Gheaţă, Francesca Rus şi Maria Mădălina Radu) a câştigat medalia de bronz, clasându-se pe locul III în proba de 4 x 2 tururi de sală.