Atleţi din judeţ, medaliaţi la naţionalele de sală

Sâmbătă şi duminică s-au desfăşurat întrecerile etapei finale din cadrul Campionatului Naţional al copiilor la atletism, competiţie la care Emanuel Eduard Agrigoroaie, legitimat la CSS Hunedoara, a cucerit medalia de bronz la greutate, cu o aruncare care a măsurat 10,76 m, iar Graţiela Maria Pantea (foto) (legitimată la CNS Cetate Deva) s-a clasat pe locul al treilea si a cucerit medalia de bronz la săritura în lungime cu 5,08 m. Ambii sportivi au concurat la categoria copii I, competiţie care a reunit 474 de sportivi de la 98 de cluburi din ţară.

Atletismul hunedorean continuă să aducă medalii, deşi sportivii legitimaţi la CSS Hunedoara se antrenează în condiţii diferite faţă de mediul în care se desfăşoară competiţiile de sală. În sezonul de iarnă 2018, atleţii pregătiţi de prof. Florin Bucur, prof. Raul Popa şi prof. Marieta Ilcu –Răileanu, cu sprijinul antrenorului emerit Ştefan Beregszaszy, au obţinut 7 medalii la Campionatele Naţionale de sală 2018. Astfel la JUNIORI 1 – Etapa Finală, desfăşurată la Bucureşti, Mihai Lazăr a cucerit 2 medalii de bronz la 400 m şi la ştafeta 4×400 m. Tot el a obţinut naţionalele de Seniori şi Tineret de la Bucureşti, medalia de argint la ştafeta 4×400 m cu timpul de 3.02.70. S-au evidenţiat de asemenea alergătorii Alexandru Huţanu, Sebastian Duca şi Bogdan Agrigoroaie.
În întrecerile juniorilor 2, ştafeta fetelor de la CSS Hunedoara, în componenţa Sarah Scurtu, Sorina Andrada Gheaţă, Loredana Francesca Rus şi Maria Mădălina Radu, a obţinut medalia de bronz în proba de ştafeta 4×400 m, şi ştafeta 4×400 m în componenţa Rus, Gheaţă, Pivniceru, Radu, a cucerit medalia de argint. S-au evidenţiat în finală şi alergătorii Adelin Pop locul 5 la 1.500 m şi locul 6 la 800, Andrei Salomia locul 7 la 800 m.
În cadrul Campionatelor Naţionale de Marş, competiţie organizată la Alba-Iulia, echipa de fete junioare 3 a CSS Hunedoara a obţinut medalia de argint în proba de 3 km marş. Echipa a fost formată de Anamaria Bolohan, Iulia Marton şi Petronela Stan.