FlashSport

Atlet veteran, multi-medaliat la Balcaniadă

11stire 2 petru-ambrusCiprian Marinuţ

Petru Ambruş (foto), atletul de 77 de ani din Lupeni, a câştigat o nouă competiţie cu propriile limite şi cu adversari din 13 ţări şi a cucerit cinci medalii la Campionatele Balcanice Masters, desfăşurate la finalul săptămânii, la Bucureşti.
Hunedoreanul a devenit campion balcanic în probele de 300 de metri garduri şi 4×100 de metri, a obţinut medalii de argint la 80 de metri garduri şi la triplusalt şi a cucerit bronzul la săritura în lungime, la categoria sportivilor peste 75 de ani.

Puţini adversari, multe felicitări
Atletul din Valea Jiului a fost singurul participant în proba de 300 de metri garduri, la categoria bărbaţilor de peste 75 de ani, şi a devenit campion balcanic cu timpul de 1.16.59. A doua medalie de aur a hunedoreanului a fost cucerită cu echipa de ştafetă 4×100 de metri a României din care, alături de Ambruş, au mai făcut parte Scafă, Iamandi şi Szabo. Ştafeta tricoloră a încheiat cursa cu timpul de 1.13.66 şi a devansat echipa Greciei (1.20.27) şi a doua echipă a României care a fost descalificată. Petru Ambruş a încheiat cursa de 80 de metri garduri cu timpul de 20.60 secunde, fiind al doilea după grecul Ioannis Mpelos (16.21 secunde). Tot o medalie de argint a obţinut bravul atlet hunedorean şi în proba de triplusalt, unde cu performanţa de 7.32 metri a fost devansat doar de Kitic Chetko (Serbia) care a „zburat” 7.52 metri. În fine, la săritura în lungime atletul din Lupeni s-a clasat pe treapta a treia a podiumului, cu o performanţă de 3.02 metri, fiind devansat de Ioannis Mpelos (Grecia) cu 3.79 metri şi Kitic Chetko (Serbia) cu 3,78 metri.

Palmares impresionant,  ignoranţă maximă
Cele cinci medalii obţinute la ediţia 2014 a Balcaniadei se adaugă altor medalii balcanice, ducând la un palmares impresionant de-a lungul timpului de 61 de medalii balcanice. „Ţin să le mulţumesc celor care m-au sprijinit pentru pregătire şi participarea la această competiţie, respectiv domnilor Teofil Dobrean, Emil Părău, Constantin Dicu şi Vasile Lăcătuşu. Din păcate, Primăria Lupeni mă ignoră de foarte muţi ani şi cred că ar fi inutil să  bat la uşa lor”, a spus multiplul medaliat, care ne dă tuturor o lecţie de viaţă prin voinţa de a concura şi pasiunea sa pentru atletism.
În urma calamităţilor din Bulgaria a XXIV-a ediţie a Campionatului Balcanic de Atletism – Masters (Veterani) s-a desfăşurat la Bucureşti în perioada 19-21 septembrie 2014. Campionatul Balcanic de Atletism – Masters 2014 a fost organizat de Federaţia Română de Atletism prin Comisia Atleţilor Veterani în parteneriat cu „Romanian Masters Athletics”. La competiţie au participat peste 600 de sportivi din 13 ţări.