Alb şi negru la Liga a III-a

11 x 3 cfr simeria are ca obiectiv formarea unei echipe competitive

CFR Simeria a reuşit surpriza etapei, fiind egala liderei, Naţional Sebiş, chiar pe terenul acesteia, iar Retezatul Haţeg a suferit un nou eşec pe teren propriu, 0-1 cu ACU Arad.
Faultaţi de arbitri
Cea mai bine clasată echipă hunedoreană din eşalonul trei, CFR Simeria, s-a mişcat cu talent în faţa liderei Naţional Sebiş şi a scos o remiză albă, scor 0-0, în meciul disputat marţi, pe terenul grupării arădene. Mirel Biriş, antrenorul ceferiştilor, susţine că echipa sa merita victoria, întrucât a  controlat jocul şi a avut un gol perfect valabil, care a fost anulat nedrept de arbitri. „Noi am pierdut două puncte, nu am câştigat unul, pentru că am avut meciul în mână. Am jucat bine, am dominat şi am avut ocazii. Chiar am şi marcat prin Stroia în minutul 42, dar golul ne-a fost anulat de arbitri, deşi era perfect valabil. Fluieraşii ne-au încurcat pe tot parcursul meciului şi ne-ar fi sabotat şi mai tare, dacă nu era cineva care a filmat partida pentru a avea o casetă martor”, a spus Mirel Biriş, antrenorul simerienilor.
Al 7-lea eşec
Nou-promovata, Retezatul Haţeg, a continuat seria neagră şi a suferit al şaptelea eşec din opt etape disputate, astfel că rămâne pe penultimul loc al clasamentului. Echipa antrenată de Dumitru Marcu a fost învinsă acasă, scor 0-1, de fosta formaţie din liga secundă, ACU Arad. Unicul gol al meciului a fost marcat de Bota (în minutul 60 din penalty.