Aeromodeliştii hunedoreni, medaliaţi în Bulgaria

Aeromodeliştii Denis Grigorescu şi Paul Gabriel, legitimaţi la CS Armata Aurul Brad, au cucerit cinci medalii la competiţii internaţionale desfăşurate în Bulgaria. Prin punctele acumulate, Denis Grigorescu a obţinut titlul european pe anul 2017, la clasa F1HS.

Grigorescu, campion european
Competiţiile de aeromodelism s-au desfăşurat în localitatea Kamenets, din Bulgaria, având titulatura de „Bulgaria Cup” şi „Sofia Cup”, cupe mondiale de zbor liber la clasele F1ABCH. La concursul în care au luat startul sportivi din 22 de ţări, România a fost reprezentată de aeromodelişti de la CS Armata Aurul Brad şi CSU Ploieşti. Denis Grigorescu a reuşit să cucerească patru medalii, dintre care una de aur, două de argint şi una de bronz. Cu punctele acumulate, brădeanul a cucerit titlul de campion european pe anul 2017 la clasa F1HS. O prestaţie bună a avut şi Paul Gabriel, care şi-a adjudecat o medalie de bronz. De la clubul brădean au mai participat Aurel Brînzoi (locul 6) şi Ciprian Mureşan (locul 9). În clasamentul pe naţiuni, România a ocupat locul 2, după Bulgaria, dar în faţa Suediei, Rusiei sau Marii Britanii. Sportivii brădeni sunt pregătiţi de către Adrian Macsim, care este şi antrenorul lotului naţional de juniori. (Ovidiu Mănăstire)