Aeromodeliştii hunedoreni, cei mai buni la un concurs internaţional

Aeromodeliştii de la Palatul Copiilor Deva, Centrul de Plasament Brad şi Clubul Copiilor Hunedoara au dominat o puternică întrecere internaţională desfăşurată la Chişineu Criş. Sportivii antrenaţi de Adrian Macsim, Marcel Stratulat şi Dorinel Şerban au cucerit un număr de 17 de medalii, ocupând locul 1 la toate categoriile.

Cinci probe de concurs
Concursul internaţional multidisciplinar „Cupa Crisius”, ajuns la cea de-a 38-a ediţie, a fost organizat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi Primăria oraşului Chişineu Criş, în întrecere fiind angrenaţi peste 1.000 de elevi şi cadre didactice din România, Serbia, Ungaria, Spania şi Franţa. Concursul de aeromodele a avut cinci probe: planor A1, planor A2, motoplanor RC termic, motoplanor RC electric şi zmeie durată iar judeţul Hunedoara a fost reprezentat de aeromodeliştii de la Palatul Copiilor Deva – filiala Brad (antrenor Adrian Macsim), Palatul Copiilor Deva (antrenor Marcel Stratulat), Clubul Copiilor Hunedoara (antrenor Dorinel Şerban) şi Centrul de Plasament Brad, aceştia dominând categoric competiţia.

Clasamente dominate de hunedoreni
Astfel, în proba A1, pe primul loc s-a clasat Lucian Sauciuc (PC Deva – filiala Brad), urmat de Denis Grigorescu (PC Deva – filiala Brad) şi Dan Vasilescu (PC Ploieşti). Proba A2 a fost adjudecată de Denis Grigorescu (PC Deva – filiala Brad), urmat de Daniel Făcăleţ (CP Brad) şi Lucian Sauciuc (CP Deva – filiala Brad). La motoplanor RC termic s-a impus acelaşi Denis Grigorescu (PC Deva – filala Brad), urmat pe podium de Teo Chifor (PC Deva) şi Attila Nagy (CC Salonta). Proba de motoplanor RC electric a fost adjudecată de David Iohan (CC Hunedoara), urmat pe podium de Gabriel Paul (CP Brad) şi Bogdan Cherecheş (CC Hunedoara). La zmeie durată s-a impus Roxana Vamă (CP Brad), urmată de Cristian Dinu (CC Hunedoara) şi Alexandra Vamă (CP Brad). În fine, în concursul echipelor s-a impus Palatul Copiilor Deva – filiala Brad, Clubul Copiilor Hunedoara şi Palatul Copiilor Ploieşti au ocupat locul 2, la egalitate, Palatul Copiilor Deva şi Centrul de Plasament Brad clasându-se tot la egalitate, pe locul 3. (Ovidiu Mănăstire)