Adio invincibilitate, salutare normă negativă

CNS „Cetate” Deva a pus punct seriei de 11 partide fără înfrângere în retur în ultimul meci din deplasare al sezonului, fiind învinsă, în etapa intermediară de marţi, cu scorul de 2-0 (1-0) de Metalurgistul Cugir. La rândul său, FC Hunedoara a suferit  a patra înfrângere cu patru goluri primite în deplasare în acest retur, 1-4 cu Pandurii II Tg. Jiu, şi pare că are un „abonament” la această „normă negativă” de patru goluri încasate.

S-au înecat la mal
Semnele de slăbiciune manifestate de CNS Cetate în meciul din etapa trecută de acasă încheiat la egalitate 2-2 cu codaşa Millenium Giarmata s-au accentuat în partida de la Cugir, ultima deplasare a returului. Cu obiectivul împlinit şi fără alte mari ambiţii, trupa antrenată de Marius Sîrbu a fost învinsă de gruparea pregătită de Călin Moldovan, care ţinea morţiş să obţină un succes la ultimul meci în faţa propriilor suporteri, după rezultatele nesatisfăcătoare din rundele precedente. Devenii au fost neatenţi în debutul partidei şi au plătit pentru o eroare individuală pe finalul meciului, deşi în trei-sferturi din timpul de joc au jucat de la egal la egal cu adversarii. Astfel, Cîrstean a deschis scorul în minutul 2, după o fază care i-a surprins pe deveni, şi a majorat diferenţa la 2-0 în minutul 74 în urma unei faze plecate de la o greşeală a fundaşului stânga de la CNS „Cetate”. Între aceste momente, CNS „Cetate” a jucat curat, a avut de multe ori iniţiativa şi a condus cu 4-1 la pauză la numărul de cornere, semn că a pus presiune pe poarta adversă. „Am realizat un joc bun împotriva unei echipe invincibile în 2016. Era firesc să câştigăm pentru onoarea noastră şi pentru a demonstra că numai neşansa a făcut să nu fim noi formaţia care promovează. Felicit jucătorii pentru modul cum s-au capacitat în ideea de a termina cu fruntea sus sezonul”, a declarat antrenorul Călin Moldovan, pentru publicaţia Unirea din Alba Iulia. În ultima rundă a Ligii a III-a, seria a 4-a, devenii vor evolua acasă, vineri, de la ora 18.00, în compania echipei CSM Lugoj.

Din nou, ruşine
FC Hunedoara a suferit o nouă înfrângere ruşinoasă în meciurile din deplasare, fiind învinsă cu scorul de 4-1 de Pandurii II Târgu Jiu. „Alb-albaştrii” au deschis scorul prin Bozian (min.5) din penalti), însă în repriza secundă oltenii au jucat mai ceva ca germanii şi au marcat patru goluri consecutive prin Cocină (58), L. Tudor (70), Celea (72) şi Pârvulescu (89). Este a patra înfrângere în retur cu patru goluri primite de FC Hunedoara, după cele din meciurile cu Performanţa Ighiu, CNS „Cetate” Deva şi Metalurgistul Cugir şi se pare că echipa de pe Cerna are abonament la acest gen de înfrângeri. Bine măcar că se va termina campionatul, în ultima rundă hunedorenii având programat un meci acasă cu Minerul Motru, sâmbătă 28 mai.