ACS Şirineasa, lider autoritar cu maximum de puncte

Echipa „adoptată“ de municipiul Petroşani a rămas liderul seriei a IV-a din Liga a III-a şi după a treia rundă a sezonului, acumulând maximum de puncte. Gruparea pregătită de Gabriel Mangalagiu şi Marin Tudorache a învins pe Internaţional Băleşti, scor 3-1, şi va juca în etapa viitoare derbiul judeţului, la Deva.

Început în forţă, final de repriză surprinzător
În faţa unei echipe ce nu acumulase nici un punct în primele două runde, ACS Şirineasa a plecat cu prima şansă. Iar trupa ce joacă pe stadionul „Jiul” a deschis scorul rapid, în minutul 6. În urma unei centrări în careu, George Gruia a reluat cu capul iar mingea a intrat pentru prima dată în plasa porţii oaspete. Deşi publicul se aştepta la un galop de sănătate, nu a fost aşa, mai mult, în finalul primei părţi, oaspeţii au reuşit egalarea. Eduard Frăsinescu, căpitanul celor de la Internaţional Băleşti, a şutat de la marginea careului mare iar mingea s-a dus sub bara transversală a porţii gazdă.

Gol superb şi ajutor de la adversari
Lucrurile au intrat pe făgaşul normal în debutul părţii secunde, după ce Ovidiu Vezan şi-a readus echipa în avantaj în minutul 55, cu un şut de la 25 de metri. A fost golul care i-a doborât definitiv pe oaspeţi, aceştia reuşind performanţa de a stabili scorul final, cu un autogol. Octavian Vasile a centrat de pe dreapta în minutul 70 şi Laurenţiu Lupulescu, în tentativa de a respinge, şi-a introdus mingea în propria poartă. ACS Şirineasa a obţinut a treia victorie consecutivă şi va juca în runda viitoare un inedit derbi al judeţului Hunedoara, cu CNS Cetate Deva. (Ovidiu Mănăstire)