„Libertate” câştigătoare

11 Marian Muntean - oct 2009

Handbalistele de la Cetate Deva au înlocuit organizarea riguroasă şi crisparea din scurta „epocă Muşi” cu ambiţie şi mult suflet şi au obţinut prima victorie în campionat, după un meci pe muchie de cuţit cu Universitatea Reşiţa.
Noul „antrenor interimar” de la Cetate, finanţatorul Marian Muntean (foto), sprijinit de fostul internaţional Cosmin Hendrea, a „dirijat” echipa spre primul succes în acest sezon, deşi n-are „galoanele” demisionarului Dumitru Muşi. Patronul a schimbat şi formula de start şi tactica echipei, iar rezultatul final a fost pozitiv, deşi a fost nevoie de mult suflet şi multă muncă pentru cele două puncte ale victoriei.
Start ezitant
Muntean a mizat pe Garipova şi Trană pe extreme şi le-a dat mai multă libertate în centru experimentatelor Moise, Toth şi Cartaş. Până să se acomodeze cu noul format, Cetate a părut destul de dezorientată, iar U. Reşiţa a avut avantaj pe tabelă în primele 17 minute ale partidei, disputate sâmbătă, la Deva. Valoarea şi-a spus însă treptat-treptat cuvântul, iar Cetate a egalat în minutele opt (3-3), 11 (5-5) şi 17 (8-8) şi a preluat prima dată conducerea în minutul 18, scor 9-8. Studentele au egalat şi ele la nouă (min. 20), după care, pe fondul unor intervenţii excelente ale portăriţei Delia Ghilă, renăscuta rusoaică Garipova (două goluri) şi Elena Moise au stabilit cea mai mare diferenţă a reprizei: 12-9, minutul 26. Luptătoarea echipă din Reşiţa a replicat furios, iar la pauză, diferenţa a fost de doar două lungimi: 13-11.
Plus de experienţă
Scenariul reprizei secunde a fost unul palpitant. Cetate a avut un start bun şi s-a distanţat la patru goluri diferenţă, 17-13 (min. 38). A urmat însă o eliminare a lui Bardac şi U. Reşiţa s-a apropiat la un singur gol: 18-17 (min. 42). Diferenţa minimă s-a menţinut doar până în minutul 49, când studentele au reuşit egalarea (20-20), pe fondul unui joc agresiv în defensivă şi rapid pe contraatac. În acest moment de cumpănă, când Cetate era şi în inferioritate numerică, veterana Melinda Toth a inventat două execuţii măiastre, care au adus două goluri de aur: 22-20 (min. 50). Universitatea a dat dovadă de caracter şi a egalat din nou, 23-23 (min. 54). Tabela s-a oprit la 25-24, întrucât studentele au fost trădate de emoţii la ultimul atac.