FlashSport

„Gladiatori made in Hunedoara-Deva”

Echipa de cadeţi a Clubului Sportiv Şcolar (CSŞ) Hunedoara a cucerit titlul de campioană naţională la lupte libere, iar formaţia similară feminină a obţinut medaliile de bronz. Şi Clubul din Deva a fost în top la Campionatul Naţional de Lupte, echipa de băieţi obţinând medaliile de argint, iar fetele clasându-se pe locul patru.

Aur şi argint la masculin, bronz la feminin

Luptătorii de la cluburile din Hunedoara şi Deva au fost adevăraţi „gladiatori” la ediţia 2010 a Campionatului Naţional de Lupte pentru echipe de cadeţi, desfăşurată la Oneşti, la finalul săptămânii. Cele două formaţii masculine au dispus de toate celelalte patru adversare întâlnite şi au cucerit medaliile de aur şi argint. CSŞ Hunedoara a reuşit o competiţie perfectă şi a devenit campioană naţională. Sportivii antrenaţi de Emil Nicoară şi Ioan Boca au câştigat toate meciurile disputate: 6-4 cu CSM Oneşti, 7-3 cu CSŞ Zalău, 6-4 cu CSŞ Deva, 6-4 cu Dinamo Braşov şi 7-3 cu SCM Galaţi. CSŞ Deva a reuşit patru victorii şi a fost învinsă doar de sportivii clubului din municipiul Hunedoara, obţinând medaliile de argint. Sportivii din Deva, antrenaţi de Cosmin Văcăraşu, Suraj Moravan şi Doru Ailincăi, au învins cu 9-1 pe SCM Galaţi, cu 8-2 pe CSŞ Zalău, cu 7-3 pe SCM Oneşti şi cu 8-2 pe Dinamo Braşov, fiind învinşi doar de hunedoreni, scor 4-6. În competiţia similară feminină, CSŞ Hunedoara a ocupat locul trei, iar CSŞ Deva s-a clasat pe locul patru, primele două poziţii revenind echipelor din Oneşti şi Botoşani.

„Bă, eşti nebun? Suntem campioni”

Emil Nicoară, antrenorul de la CSŞ Hunedoara, spune că secretul succesului echipei masculine este continuitatea şi că a fost impresionat de modul în care au sărbătorit luptătorii săi câştigarea titlului naţional. „Anul trecut, am fost campioni naţionali la fete, iar acum, am cucerit titlul la masculin şi bronz la feminin. Aceste medalii sunt răsplata binemeritată pentru o generaţie de excepţie, care munceşte de 7-8 ani împreună, ca o familie, la sala de antrenamente. Întreaga echipă s-a strâns la final pe saltelele de concurs şi a format un cerc. Apoi, Andrei Anghel, care e rapper, a strigat: Bă, eşti nebun? Suntem campioni, după care, toţi au repetat strigătul. Se vede că s-au pregătit şi se aşteptau să devină campioni”, a afirmat antrenorul Emil Nicoară.